Praktické tipy na domácí studium cizích jazyků

Praktické tipy na domácí studium cizích jazyků

Milí přátelé,

hodně lidí se mě ptá, jak by mohli podpořit výuku jazyků doma, kdy se jim nechce otevírat učebnice a spíš chtějí u učení odpočívat.

S tím moc ráda poradím. Už jsem něco navrhla v článku 5 rad jak se efektivně učit cizí jazyky, ale teď bych se chtěla tomuto tématu věnovat konkrétněji.

Už žádný dabing

Zkuste se přestat dívat na filmy s dabingem, ale vše sledujte s titulky. Pokud jste v cizím jazyce pokročilejší, tak třeba i s titulky v tom určitém jazyce. Neskutečně Vám to pomůže se naučit slyšet cizí jazyk a titulky Vám poradí s významem. Také se díky tomu naučíte slovní zásobu i z rozličných oborů a témat. Mě takto velice pomohly v angličtině například filmy s právnickou a lékařskou tématikou.

Čtěte pohádky

Dětské knížky jsou ideální pro začátečníky, jsou jednoduché a nemusíte nic překládat. To také bude hlavním smyslem čtení textů, nejen pohádek, v cizím jazyce. Jde o to se odnaučit vše slovo od slovo překládat a naučit se chápat významový celek textu. To Vám pak pomůže při konverzaci s rodilými mluvčími, kdy nebudete ve stresu z toho, že všemu nerozumíte a naopak budete schopni porozumět všeobecnému významu a s klidem reagovat. Pokud chcete přece jen číst něco odbornějšího, ale přitom krátkého a zajímavého, tak doporučuji aplikaci Blinkist. Od té doby co jsem si ji stáhla na mobil, tak mám dostupnou nekonečnou zásobu knih. To skvělé na této aplikaci je, že čtete pouze v několika stránkách “výtah” z knihy, takže to máte za pár minut přečtené :).

Nebojte se mluvit

Využijte jakékoliv příležitosti si vyzkoušet své znalosti v praxi a nikdy se nebojte. Vím, že se to snadno říká a těžko udělá! Proto jsem tak ráda, že na našich lekcích Vás tohoto strachu zbavíme. Ale zkuste vycházet mimo svoji komfortní zónu i jindy než na lekcích, kde už je to pak stejně jen zábava :). Takže příště, až se Vás někdo zeptá na cestu, nebo až vyrazíte do ciziny, zkoušejte cokoliv říkat v cizím jazyce. Rodilí mluvčí vždy ocení Vaši snahu!

Učte se s dětmi

Chcete, aby Vaše děti nemusely řešit tyhle problémy? Mluvte s nimi v cizím jazyce doma. O tomto tématu pro Vás také můžu připravit mnohé, protože jsem velkým zastáncem výuky cizích jazyků u dětí už od narození, jak je vidět například na činnosti mého Vzdělávacího centra Chytrulky. Když se budete cizí jazyk navíc učit všichni doma spolu, stane se to úžasnou tradicí, zábavou a dobrodružstvím, kdy budete s dětmi objevovat něco nového společně. Děti navíc poznají, že se to učíte společně a bude se jim líbit. Skvělý zdroj inspirace je web od Super simple songs, najděte si různé písničky a bavte se! 🙂