Často se mě ptají studenti, jak mohou urychlit svůj postup při studiu cizího jazyka, a protože mě toto téma velice baví, tak se na to pojďme podívat společně.
Když se začneme učit cizí jazyk od nuly, je to mnohdy lepší, než když se posté snažíme rozmluvit v jazyce, v našich končinách hlavně angličtině, který jsme se začali učit už na základní škole. Proč? Protože nemáme s novým jazykem spojené žádné špatné či demotivující zážitky! A tím se dostávám k prvnímu bodu.
Užívejte si učení cizího jazyka
To se mi to říká, když už jich umím tolik, co? Úplně Vás vidím! Ale myslím to opravdu vážně, spojte si učení doma s nějakým příjemným rituálem. Když půjdete na výuku s učitelem, bavte se, smějte se a berte to jako něco, co děláte pro sebe a co Vám neskonale prospěje. Nám se s našimi lektory často stává, že šéfové přichází nakouknout na lekce, protože neustále slyší z učebny jen smích a zajímá je, co tak vtipného se dá najít třeba na angličtině.
Já sama doteď miluji francouzštinu, kterou jsem se vždy učila v těch vzácných pauzách mezi učením na státnice a vždy jsem se na to těšila, protože jsem u toho odpočívala. Mojí motivací k tomu také bylo, že jsem se tam měla na rok odstěhovat a neuměla jsem si představit, že jedu do země, kde se jinak opravdu nedorozumím.
Vybírejte, vybírejte, vybírejte
Učit se cizí jazyk není jen tak a v dnešní době, když se toho na Vás valí tolik, tak nikdy nevíte, co si vybrat. Proto dejte na své pocity a nikdy nejděte do výuky, která Vás nenadchne. Když se našim klientům rozsvítí oči po ukázkové lekci, tak pro mě je to ta odměna za všechno mé velké vybírání a hledání toho ideálního stylu učení, které jsem našla v Direct metodě. K tomu ale nezapomínejte brát v potaz i Vaše časové možnosti, motivaci k učení a povahu. Pokud se raději učíte sami a máte málo času, zvolte si například nějaký e-learningový program, já jsem se takhle například učila výše zmíněnou francouzštinu přes program Rosetta Stone, nebo Individuální či Skype lekce.
Když už jste vybrali to pravé pro Vás, tak jak si pomoct dál?
Kontext je základ
V jakémkoliv stádiu výuky se učte vše v kontextu. Nikdy se neučte zvlášť slovíčka, protože když je nebudete používat rovnou ve větě, tak se Vám zase brzy vykouří z hlavy. S tím se pojí další rada…
Sledujte filmy, seriály a čtěte články, co Vás baví
Tohle je něco, co mě neskutečně pomohlo při zvětšování slovní zásoby jak v angličtině, tak ve francouzštině. Mým koníčkem bylo například vždy vaření, proto jsem vždy všechny recepty hledala přímo na francouzských stránkách. Nešlo o to, že bych si překládala každé slovo receptu, ale učila jsem se tak přibližnému porozumění textu z kontextu a vyvozování významu slov. Díky tomu jsem najednou uměla číst francouzsky, i když jsem měla jen úplné základy. Stejně tak Vám mohou pomoci i filmy či seriály, když si k tomu dáte titulky. Spojíte si jazyk s kontextem pohybů a prostředí a “zažijete” situace, které Vám pak pomohou v reálné komunikaci. Když už nic jiného, tak se třeba nasmějete u úžasného seriálu Přátelé v originále, kteří jsou snad ještě vtipnější než ti nadabovaní :).
Využívejte světových novinek
Tento tip jsem se dočetla ve velice zajímavé knize “Fluent in 3 months” od Benny Lewis. Autor tam správně podotýká, že často nám náš úmysl někam odjet a ponořit se plně do cizího jazyka nevyjde, protože i v cizině se snažíme obklopit známými věcmi a vyhledáváme lidi ze stejné země či sklouzáváme k jazyku, který známe. Namísto toho doporučuje, abychom začali cizincům pronajímat například pokoj na přespání a tím se mnohem lépe trénovali. Není to pro všechny, ale tenhle nápad mě opravdu baví a je to něco úplně jiného.
Doufám, že se Vám moje rady líbily, určitě bychom jich spolu mohli vymyslet mnohem více, proto budu ráda za Vaše reakce a komentáře.